Menu belki

wtorek, 26 maja 2015

Kolorowy ogród


Kolorowy ogród
czyli "Cztery pory roku w wiejskim ogrodzie".

Ten wiejski ogród zajmuje powierzchnię około 5000m2.Składa się z dwóch części: przedogródka i ogrodu właściwego.
Obie części urządzone są w jednakowym,naturalnym,stylu.Przedogródek pełni funkcję ogrodu ozdobnego,natomiast ogród właściwy jest ogrodem wypoczynkowym z miejscem do posiedzenia i grillowania oraz małym stawem ogrodowym.
Jest tu także kameralny tajemniczy zakątek w stylu ogrodu formalnego,w którym królują lilaki,kaliny,róże okrywowe i lawenda.To miejsce idealnie nadaje się do samotnej kontemplacji.

Początki tego obiektu sięgają roku 1998, kiedy to wykonano część nasadzeń izolacyjnych z różnych krzewów liściastych.
Drzewa i krzewy liściaste,to ulubione rośliny właścicieli,dominują one wśród nasadzeń ogrodowych,dzięki temu każda pora roku wygląda tu zupełnie inaczej.
Z ogromną przyjemnością zapraszam więc Państwa na spacer po tym niezwykle pięknym ogrodzie - na spacer przez wszystkie pory roku ......


Wiosna

Właściwie nie wiadomo,kiedy zaczyna się tu wiosna,gdyż mimo braku liści i kwiatów,ogród jest wesoły i kolorowy.
Gdy nadchodzi wreszcie prawdziwa wiosna: młodziutkie liście krzewów,ich kwiaty i mieszanina różnych zapachów nieodmiennie kojarzą się z obecnością w raju.

Lato
Lato,to eksplozja różnorodnych barw.Co krok można tu napotkać nasadzenia skomponowane z krzewów o barwnych liściach lub obficie kwitnących.Krzewom towarzyszą różne byliny,czy to lubiące słońce liliowce,kosaćce,ostróżki czy cieniolubne funkie,żurawki,tawułki i inne rośliny.W upalne letnie dni miło jest schronić się w cieniu brzóz rosnących nad stawem ogrodowym.Jesień

Jesień,to bardzo widowiskowa pora roku w tym ogrodzie.Początkowo płomienne barwy nieśmiało przebijają wśród ciemnej,nieco monotonnej zieleni liści.Nie wiadomo kiedy,te płomienne barwy ogarniają cały ogród,a rośliny mienią się różnymi odcieniami żółcieni,pomarańczów i czerwieni,aż po ciemne brązy.
Zima

Brak ulistnienia pozwala dostrzec i docenić inne dekoracyjne cechy wielu roślin.Jabłonie ozdobne,jarząby,ogniki i irgi przyciągają wzrok różnymi kolorami owoców.To prawdziwy raj dla ptactwa,które chętnie wtedy tu zagląda.A gdy spadnie śnieg można podziwiać czerwone,żółte i zielone pędy dereni,żarnowców,złotlinu oraz pogięte pędy różnych wierzb i leszczyny.Właśnie wtedy wiodącą rolę w ogrodzie zaczynają odgrywać rośliny iglaste.Szczególnie atrakcyjne rośliny w tym ogrodzie
Wschody i zachody słońca

Bez względu na porę roku najpiękniej wyglądają tu jednak wschody i zachody słońca.Powrót do strony głównej