Menu belki

piątek, 26 czerwca 2015

Chryzantema,złocień.Co warto wiedzieć.

Złocień ( (Chrysanthemum indicum)) to kwitnące byliny z rodziny astrowatych,pochodzące z Azji,gdzie wykorzystywane są również w celach kulinarnych i medycznych.Dla naszej kultury upraw jest to jednak sprawa obca.W Polsce złocienie są bardzo popularne,głównie w związku tradycyjnym ich wykorzystywaniem do ozdabiania grobów na cmentarzach z okazji Święta Wszystkich Świętych.

Uprawia się je zatem jako rośliny doniczkowe ale także na kwiat cięty.
Ostatnio,coraz większą popularność zdobywają ich mieszańce,jako rośliny ogrodowe symbolizujące jesień.
Ich zróżnicowane liście są również dekoracyjne,głęboko powcinane i wydzielają charakterystyczny dla chryzantem gorzki zapach.
Bywa on uczulający.
Z powodu spektakularnego obfitego kwitnienia,kolorowych energetyzujących kwiatów,należy im się jako jesiennym roślinom ogrodowym "palma pierwszeństwa".Są niezwykle kolorowe,kwitną długo i bardzo zróżnicowanymi w wyglądzie,atrakcyjnymi kwiatami.
Bardzo często,szare jesienne dni rozświetlają swoim blaskiem,bowiem ich kwiaty występują w najprzeróżniejszych odcieniach czerwieni,różu,żółci,brązu i bieli.
Można je spotkać praktycznie w każdym kolorze.
Ich kwiaty są zarówno pojedyncze,półpełne jak i pełne różnej wielkości.Okres kwitnienia złocieni jest bardzo długi,zaczyna się od lipca i trwa do listopada,a praktycznie do mrozów,co również jest ich atutem jako ozdobnych roślin ogrodowych.Wycinanie przekwitłych kwiatostanów jest zabiegiem przedłużającym czas kwitnienia roślin.Chryzantemy za ok.2-3 tygodnie zakwitną ponownie.Momentem rozkwitu chryzantem można sterować tzn.zaplanować na konkretny czas,stosując regulację oświetleniem.
Większość gatunków i odmian złocieni jest w naszych warunkach mrozoodporna ale bardzo dużo z nich jest jednak wrażliwa na mróz czy wiosenny nadmiar zimnej wilgoci.

Mówi się o pozostawieniu na zimę ich nie ściętych pędów,że to również chroni przed mrozem.
Owszem tak,ale jak nadejdą nasze polskie mrozy może to okazać się niewystarczające.
Uprawiając je w ogródku należy więc usypać małe kopczyki ziemi ok.2 cm wysokości tak by nie zasypać całkowicie przyrostów wytworzonych tej jesieni.Profilaktycznie miejsce uprawy chryzantem,można okryć lekko gałązkami iglaków.Nie zasypujemy liśćmi czy kompostem...Złocienie uprawia się na stanowisku słonecznym,w ziemi piaszczysto gliniastej,dobrze nawiezionej obornikiem,torfem lub kompostem,przepuszczalnej,o odczynie lekko zasadowym.
Wiosną dostarcza się im nawozu potasowego czyli o niskiej zawartości azotu.
Lubią wilgotną glebę ale nie mogą tworzyć się zastoiny wody bo ich korzenie zgniją lub roślina zostanie porażona chorobą grzybową.Szczególnie ważne jest ich regularne podlewanie po wytworzeniu pąków kwiatowych.
Niedobór wody powoduje zasychanie liści od dołu pędów oraz drobnienie kwiatów.
Jesienią również rozrastają się,tworząc podziemne pędy,umożliwiające im przeżycie zimy.
Odrosty te,jeszcze jesienią,przed nadejściem mrozów muszą wytworzyć liście.
Jeśli odrosty nie są dostatecznie duże,mocne,chryzantema może zginąć.

W sezonie chryzantemy w zależności od gatunku,odmiany osiągają nawet 100 cm i więcej w górę,często wylegają i są rachityczne.
Wymagają podwiązywania.Można temu zaradzić uszczykując od wiosny co pewien czas czubki ich odrastających pędów.
Rozmnażanie:
Chryzantemy rozmnaża się przez podział kęp wczesną wiosną lub przez pobierane wiosną lub wczesnym latem sadzonki.
Zielone sadzonki oderwane od roślin matecznych, sadzi się co 10-15 cm i podlewa,ukorzenią się po 3 tygodniach.
W czerwcu należy je ściąć - uszczknąć i otrzymamy piękne kępy jesienią.
Miejsca posadzenia sadzonek należy zaznaczyć patykiem lub w inny sposób,bowiem zamierające na zimę części nadziemne mogą okazać się zgubne dla naszych roślin.Możemy je zagubić,wykopać,zniszczyć w inny sposób itp...
Co kilka lat 3-5,również wiosną należy kępy odmłodzić,przesadzać,ponieważ wyczerpując nadmiernie zasoby gleby,kępy od środka zamierają.
Przesadzanie znoszą dobrze o każdej porze roku,najlepszym terminem jest jednak wiosna.Przesadzamy jak już roślina ma dobrze widoczne młode pędy.Nawet okazy kwitnące nie odchorowują tego faktu o ile przesadzi się je najpóźniej w pierwszych dniach października do dobrze spulchnionej ziemi,ułatwiającej kępom ukorzenienie.
Jeśli mają już odrosty należy podczas przesadzania seduszka odrostów pozostawić nad powierzchnią ziemi i rośliny dużo podlewać.
Młode sadzonki wysadzamy na rabatę po ustąpieniu mrozów.Metoda uszczykiwania chryzantem:
Gdy pędy złocieni osiągną wysokość ok.10-15 cm skracamy je o połowę.
Czynność tę powtarzamy jeszcze 2- 3-krotnie,gdy odrosty po kolejnym przycięciu osiągną ok.7-10 cm,ale zanim chryzantema wytworzy pąki kwiatowe.Pąki,to sygnał by zaprzestać skracania pędów.
Taki zabieg wykonuje się zazwyczaj do końca czerwca a powoduje on,iż kępa nie jest wybujała,prawie dwukrotnie powiększa swoje rozmiary a u niektórych odmian nadaje nawet piękny,zbliżony do kulistego kształtu.

<< Złocienie - FOTO
<< Powrót do strony głównej