Menu belki

niedziela, 28 czerwca 2015

Hortensja (Hydrangea) - co warto wiedziećHORTENSJA ( Hydrangea )
Krzew o liściach opadających na zimę.
Bardzo popularne przed laty,znowu wracają w nasze łaski zaskakując niespotykanymi barwami i kształtem kwiatów.
Jestem ich wielką miłośniczką ale kojarzą mi się z przemijaniem ...Jest to odczucie irracjonalne,dziwne,bo hortensje kwitną bardzo długo a już wczesną wiosną można je również spotkać szczególnie białe ozdabiające grób Chrystusa na Wielkanocne Święta.Skąd więc to przemijanie...może dlatego,że ich kwitnienie przybliża nieuchronny koniec lata ...może...ale nie będę dłużej roztrząsać tego problemu.
Hortensje to piękne kwitnące krzewy.Mają zastosowanie różorakie,rosną w kępach i pojedynczo a także wspinają się po podporach maskując nieciekawe miejsca w ogrodach.Ja uprawiam je również w dużych pojemnikach ustawionych obok wejścia do domu.Lubią wystawę słoneczną lub częściowo ocienioną.Wymagają gleby kwaśnej i średnio wilgotnej.Idealna wręcz jest dla nich ziemia wrzosowa.Radzą sobie również w ziemi zasadowej.

Hortensja bukietowa nazywana jest również H.wiechowatą.
H.drzewiasta - nazywana bywa H.krzaczastą.


Przedstawiam ulubione odmiany:

Hortensja kosmata (Hydrangea aspera)'Macrophylla'Kwitnie VII-IX.Kwiaty drobne niebieskopurpurowe zebrane są w płaskie baldachogrona,bladoróżowe na brzegach.
Liście inne niż u pozostałych hortensji,są ciemnozielone,owalne,owłosione.Jesienią opadają.Krzew jest rozłożysty o pędach,drewniejących,prostych,sztywnych.Dorasta do 3m wysokości.Preferuje stanowisko półcieniste,glebę żyzną,próchniczą,lekko kwaśną.Jest bardzo wrażliwa na przesuszenie.Mrozoodporność jej jest dyskusyjna,zaleca się uprawę jej w naszym klimacie jako roślinę doniczkowo-tarasową.Moja rośnie od wielu lat w ogrodzie,w miejscu osłoniętym krzewami od południa i wschodu.Późne przymrozki w 2007 roku zważyły jej liście ale poradziła sobie z tym problemem.
Kwitła niezachwianie jak widać.Hortensja drzewiasta (H.arborescens)" Annabelle"

Kwitnie w VI-VIII.Kwiaty duże ,półkuliste,kremowobiałe.Liście jasnozielone.Dorasta do 1,5 m wysokości,pokrój krzewu jest luźny.
Wymaga stanowiska osłoniętego i w młodości podpierania kwiatostanów.Jest w pełni odporna na mróz.Zawiązuje pąki kwiatowe na tegorocznych pędach i kwitnie niezawodnie co roku w połowie lata.
Bardzo podobną- niemal identyczną odmianą hortensji drzewkowatej jak 'Annabelle'jest hortensja drzewkowata 'Grandiflora'
Są najczęściej nierozpoznawalne przez amatorów a także mylone nawet w szkółkach.'Grandiflora' drzewkowata ma liście jaśniejsze od 'Annabelle' i w zarysie bardziej okrągłe. Kwiatostany bardziej spłaszczone i jednocześnie lekko rozwichrzone.


Hortensja ogrodowa (H.macrophylla)'Bouquet Rose'
Kwitnie VI - IX.Kwiaty kuliste,asymetryczne niekiedy,kolor zależny od kwasowości podłoża od różowego do niebieskiego.Liście jasnozielone,matowe i cienkie,inne niż u pozostałych odmian.Dorasta do 1,5 m wysokości.Wymaga miejsca osłoniętego,gleby próchniczej i okrycia na zimę.Nie jest odporna na mróz.

Hortensja ogrodowa (H.macrophylla) BLUE SKY


Dorasta do 1 m wysokości o dużych jasnoniebieskich lub różowych kwiatach. Wymaga stanowiska osłoniętego,półcienistego,gleb lekko kwaśnych zawierających próchnicę.Hortensja ogrodowa(H.macrophylla)'Masja'

Kwitnie VI - VIII.Kwiaty kuliste bardzo duże,lśniące ciemnoróżowe do fioletowych.Liście mięsiste błyszczące,zielone dekoracyjne.
Dorasta do 1 m wysokości.
Wymaga miejsca osłoniętego,gleby próchniczej,wilgotnej ale przepuszczalnej i okrycia na zimę.Nie jest odporna na mróz.

Hortensja ogrodowa(H.macrophylla)Red BaronHortensja bukietowa (H.paniculata) 'Kyushu'Kwitnie VIII-IX.Kwiatostany wysmukłe,bardzo duże,stożkowate wiechy na końcach pędów.Pachnące,atrakcyjne dla owadów.
Liście zielone,lekko błyszczące.Krzew o sztywno wyprostowanych pędach,
osiąga 3 m wysokości.Wymaga gleby próchniczej.Bardzo odporny na niskie temperatury.

Hortensja bukietowa (H.paniculata) 'GRANDIFLORA'


Kwitnie VII-IX.Kwiatostany stożkowe,białokremowe wiechy na końcach pędów.Liście matowozielone,szorstkie.Krzew wyprostowany,z rzadko rozwidlającymi się pędami,rośnie do 2 m wysokości.
Preferuje miejsca osłonięte od wiatru gleby lekkie próchnicze.Najbardziej odporna z wszystkich hortensji.

Hortensja bukietowa (H.paniculata )'Pinky Winky'


Kwitnie VIII-IX.Kwiaty zebrane w stożkowate wyprostowane wiechy początkowo białawe,później różoweLiście szorstkie,zielone.
Pędy proste,czerwone,dorasta do 1,5m wysokości.Wymaga gleby próchniczej,wilgotnej.Stanowiska półcienistego,osłoniętego.


Hydrangea paniculata 'Renhy' VANILLE FRAISE
Hortensja bukietowa (H.paniculata )'Limelight'


Kwitnie VIII-X.Kwiatostany wiechowate,początkowo zielone,z wiekiem cytrynowe,aż do białych.Kwitnie bardzo długo i obficie.
Krzew o silnych,pionowo wzniesionych pędach,dorastający do 3 m wysokości.

Hortensja pnąca (H.petiolaris)

Kwitnie VI-VII.Kwiaty białe,zebrane w duże płaskie kwiatostany.Liście mięsiste zielone,jesienią przyjmują kolor żółty.Pnącze, dorastające niezbyt szybko do 10 m wys.,wspina się za pomocą korzonków przybyszowych,może również być rośliną okrywową.Preferuje miejsca zaciszne, półsłoneczne i cieniste,gleby żyzne i wilgotne.


Hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia)


Kwitnie VII-IX.
Kwiaty białe,różowiejące, zebrane w stożkowate wiechy,jednak jego kwitnienie jest w naszym klimacie niepewne.
Krzew dorasta do 1,5-2 m wysokości.Liście ma wyjątkowo dekoracyjne,duże,głęboko wycinane,jesienią przebarwiają się na purpurowo.
Lubi gleby żyzne,próchniczne,wilgotne,stanowiska słoneczne i półcieniste.
Podczas surowych zim może przemarzać do granicy śniegu,ale na wiosnę zwykle odrasta.


Hortensja o niebieskich kwiatach,eksperyment samodzielnego barwienia :
Mój eksperyment z przebarwieniem na niebiesko kwiatów hortensji trwa już 3 lata.
Uzyskanie takiego koloru jest możliwe tylko u krzewów posiadających kwiaty różowe,nie poddaje się zabarwieniu hortensja o kwiatach białych.Podlewamy hortensję siarczanem glinu lub aunem potasowo-glinowym,którego jony uwalniając się w kwaśnym podłożu są przyswajalne przez krzew,zabarwiając go .
Można użyć gotowego nawozu zawierającego glin oferowanego przez handel.
Generalnie zaleca się podawać hortensjom glin dwukrotnie w sezonie w postaci sproszkowanej po ok.5-7g na roślinę lub co tydzień podlewać je roztworem ałunu w stężeniu 0,3%.Istotne jest by dostarczyć krzewom glinu a ograniczyć podaż fosforu.
Początkowe efekty przebarwienia nie są budujące,jednak efekt końcowy jest wspaniały.
Ja uzyskałam zadowalający:


Cięcie hortensji:
Istnieją dwie zupełnie odmienne techniki cięcia różnych gatunków hortensji.
-Hortensję krzewiastą /H.arborescens/ i bukietową /H.paniculata/ - tnie się najłatwiej.
Obydwa gatunki zawiązują pąki kwiatowe wiosną na wierzchołkach tegorocznych pędów.Przycina się je zatem tak jak wszystkie krzewy z grupy kwitnących latem czyli bardzo wczesną wiosną.

-Hortensja ogrodowa /H.macrophylla/, piłkowana /H.serrata/, dębolistna /H.quercifolia/,hortensja Sargenta /H.sargentiana/ i hortensja miękkowłosa /H.aspera/
należą wprawdzie do krzewów kwitnących latem,ale pąki kwiatowe zawiązują w poprzednim sezonie.
Hortensjom tym usuwa się wiosną jedynie ostatnie resztki zaschniętych kwiatostanów,a przemarznięte gałązki przycina do pierwszej pary zielnych pąków.Hortensje te tolerują silniejsze cięcie,ale po takim zabiegu zakwitną dopiero w następnym roku.
W mroźne zimy wszystkie ulegają mniejszym lub większym uszkodzeniom,ale dobrze się regenerują w czasie wegetacji.Przemarznięte pędy można poznać po braku żywozielonej barwy pod lekko zadrapaną korą.
Rozmnaża się je poprzez sadzonkowanie gatunków krzaczastych - zimą a pnącza - latem.
Okres sadzonkowania trwa od połowy lutego do połowy czerwca.Im wcześniej przystąpimy do ich sadzonkowania tym bardziej rozkrzewione otrzymamy rośliny.Z sadzonek ciętych od połowy lutego do połowy marca otrzymamy rośliny nawet o 10 pędach,z ciętych zaś w czerwcu rośliny jednopędowe.Sadzonki tnie się pod drugą parą liści,tak aby sadzonka miała 2 międzywęźla.
Aktualnie od 20 lutego 2015- ukorzeniam następujące odmiany hortensji:
w wodzie
Hortensja wiechowata bukietowa (Hydrangea paniculata )
* Mega Mindy
* Le Vasterival ('Great Star')
* Early Sensation
* Sundae Fraise
* Wim's Red
* Magical Flame
* Dolly
w ziemi
Hortensja drzewiasta(Hydrangea arborescens) "Hayes Starburst"

Uprawa najpopularniejszej odmiany  czyli H.ogrodowych

Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata,które rozkwitną nam latem następnego roku.
Na obfitość kwitnienia wpływa prawidłowe nawożenie krzewów.
Niedobór składników odżywczych powoduje słaby wzrost krzewów i niezawiązywanie się pąków kwiatowych.Jeśli jednak dostatecznie nawozimy hortensje a one nadal nie zakwitają to przyczyną może być:
-przemarznięcie wierzchołków lub całych pędów z zawiązanymi już pąkami kwiatowymi czego z kolei przyczyną są słabo zdrewniałe pędy i nie pokrycie się pąków twardymi łuskami chroniącymi przed mrozem.Jeśli cała karpa hortensji nie przemarznie wiosną wyrosną bujne pędy,nie mają one jednak pąków kwiatowych i rośliny nie kwitną.
Powinniśmy zatem jesienią całe karpy podsypać korą,torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm a także okryć rośliny stroiszem z iglaków lub owinąć krzewy papierem.
Uszkodzenia pąków kwiatowych mogą poczynić również:
- wczesnowiosenne przymrozki
- nieprawidłowe cięcie - hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych.Jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi - roślina tego lata już nie zakwitnie.Hortensje ogrodowe nie powinny być cięte wiosną a pędy na których kwitła skracamy jeśli już chcemy czy musimy, zaraz po kwitnieniu.
- zbyt ocienione stanowisko-choć hortensje to rośliny również cieniolubne,jednak w zbyt dużym cieniu mogą nie wytwarzać pąków kwiatowych.Należy wtedy je przesadzić w miejsce gdzie dociera choć trochę światła.

Spotykam się dość często z zapytaniem jak odróżnić od siebie Hydrangea paniculata 'Grandiflora' i Hydrangea arborescens 'Grandiflora'.
Przyznaję,że nie jest to łatwe zadanie na pierwszy rzut oka,ale z czasem nabieramy doświadczenia i można po chwili zastanowienia podjąć się tego zadania.
Podstawowe różnice to:
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) "Grandiflora"
wypuszcza pędy wyprostowane i osiąga nawet 3 m wysokości.Kwiaty u niej pojawiają się w VII i przybierają kształt stożkowatych wiech.
Są duże,wydzielają dosyć intensywny,miodowy zapach.Przybierają barwę od seledynowych w początkowej fazie poprzez kremowobiałe,aż po mocno czerwieniejące jesienią.Charakterystyczną cechą tej odmiany,są szorstkie w dotyku liście.

Hortensja drzewkowata (Hydrangea arborescens ) "Grandiflora"
osiąga wysokość 1 m i bardzo przypomina hortensję drzewkowatą " Anabelle".Jej kwiaty nie są stożkowate,raczej bardziej spłaszczone ale nie okrągłe,są roztrzepane i nie przebarwiają się jesienią.Jak pisałam wcześniej,przy opisie H.arborescens "Anabelle" bardzo ją przypomina i często jest z nią mylona nawet w szkółkach.Od H.'Anabelle ' odróżniają Hydrangea arborescens "Grandiflora"w zasadzie kwiaty - roztrzepane i zdecydowanie mniejsze niż ma 'Anabelle'.


<< Powrót do strony głównej


1 komentarz:

Bartosz pisze...

Bardzo ciekawy a co najważniejsze przydatny artykuł biorąc pod uwagę iż hortensje to u mnie temat rozwojowy i w zasadzie niewiele jeszcze o nich wiem. Pozdrawiam!