Menu belki

niedziela, 24 maja 2015

Trawnik jak ...angielskiKtóż z nas nie marzy o pięknym zielonym trawniku w swoim ogrodzie czy na działce?
Jest to istotny element naszych ogrodowych aranżacji,pokusiłabym się nawet o stwierdzenie,że najważniejszy w całej architekturze ogrodowej.
To trawnik właśnie i jego wygląd dają pierwszy obraz i osąd naszego ogrodu,dopiero potem zagłębiamy się w szczegóły nasadzeń,upraw,zapachów,kompozycji itp.
Warto więc przybliżyć sobie podstawowe zasady jego tworzenia i pielęgnacji,bo by cieszyć się przez lata jego soczystą zielenią trzeba poświęcić jemu sporo pracy.
Wbrew pozorom,utrzymanie trawnika w należytym stanie wymaga mnóstwa naszej uwagi i czasu ale również wiele przyjemności daje stąpanie po nim boso o porannej rosie,relaksujące na nim wylegiwanie się czy po prostu patrzenie na przyjemną i kojącą zieleń murawy.

Trawnik nie musi mieć powierzchni idealnie gładkiej,wszelkie wzniesienia i pagórki a także załamania terenu nadają uroku.
Należy pamiętać jednak,że nie zakłada się trawnika w miejscach mocno ocienionych,gdzie słońce zagląda jedynie przez kilka godzin lub tam gdzie po deszczu tworzą się zastoiny wody.
W takich miejscach zdecydowanie lepiej jest utworzyć rabatę dobierając do tych warunków odpowiednie rośliny.
Istotne jest jaki rodzaj trawnika chcemy mieć w swoim ogrodzie i od tego zależy dobór odpowiednich nasion.Wygląd trawnika zależy również od jakości mieszanki traw jaką zastosujemy w swoim ogródku.Najbardziej uniwersalny moim zdaniem jest trawnik użytkowy,odporny na deptanie z posianą mieszanką trawnikową lub sportową co daje nam gwarancje na bezproblemowe niemalże użytkowanie murawy przy regularnym i solidnym jej pielęgnowaniu.

A pielęgnowanie trawnika to przede wszystkim:

- Obowiązkowe,regularne w całym sezonie koszenie na wysokości ok 4-5 cm.
W terminie od połowy IV do końca VI tj.w czasie najbujniejszego wzrostu traw,kosimy 2 razy w tygodniu,
w suchych okresach pełni lata wystarczy 1 raz w tygodniu.
Ostatnie koszenie zazwyczaj wykonuje się pod koniec października.

- Coroczna wertykulacja lub napowietrzanie darni.
Trawa musi oddychać by dobrze rosła.Małe trawnikowe powierzchnie można napowietrzać ręcznie przy pomocy wideł nakłuwając możliwie gęsto i na głębokość kilku centymetrów.Powstałe w wyniku napowietrzania kopczyki ziemi należy rozmieść po trawniku i nie chodzić po nim przez pewien czas by nie ubijać świeżego podłoża.
Wertykulacja to bardzo istotny zabieg,sprawia wrażenie niszczycielskiego działania człowieka ale jest to zabieg kompleksowego czyszczenia trawnika,niezbędny nie tylko tam gdzie panoszy się mech,usuwa wszystko co utrudnia korzeniom dostęp do wody,światła,powietrza i substancji odżywczych.Dalej postępuje się tak jak opisałam w części dotyczącej regeneracji trawnika czyli przeprowadza się piaskowanie lub użyźnianie ziemi itd....Pierwsze efekty są dopiero widoczne po kilku tygodniach.

- Minimum dwukrotne w sezonie wegetacyjnym nawożenie.
Wiosną lub wczesnym latem należy stosować szybko działające nawozy azotowe.
Późną jesienią potasem i nawozami fosforowymi stymulującymi system korzeniowy,pierwiastek ten jednak zalega długo w ziemi,dlatego nawożenie nim wykonuje się raz na kilka lat.

- Nawadnianie szczególnie w dłuższych okresach suszy.
Całoroczny soczysto zielony wygląd trawnika zapewni również stały poziom wilgotności podłoża.
Lepiej jest nawadniać rzadziej ale za to obficiej.

- Kilkakrotne w sezonie wegetacyjnym grabienie całej powierzchni trawnika,jest to zabieg pobudzający trawę do krzewienia się,wskazane jest grabienie w m-cach II/III i X/XI

ZAKŁADANIE TRAWNIKA:
Najlepszym terminem na założenie trawnika jest wczesna wiosna (III/IV)lub późne kato (IX),kiedy jest dużo wilgoci w powietrzu.

1.Najważniejszym etapem jest przygotowanie podłoża.
Przeznaczoną pod trawnik ziemię należy przekopać,ręcznie szpadlem lub duże powierzchnie np.glebogryzarką,rozgrabić
a tuż przed sianiem spulchnić.
Ziemia pod wysiew nasion musi być lekko wilgotna.

2.W celu poprawy jakości ziemi dodajemy do ziem ciężkich,gliniastych zwykły budowlany piasek
a do ziem ubogich lekkich dodajemy kompostu.
Przeciągając po ziemi deskę,likwidujemy wszelkie nierówności.

3.Wysiewamy nasiona traw ręcznie lub przy pomocy siewnika.
Jeśli wykonujemy sianie ręcznie należy to robić przy bezwietrznej pogodzie wysiewając trawę w dwu krzyżujących się kierunkach.

4.By ułatwić nasionom kontakt z ziemią i ukorzenienie się ich,ziemię walcuje się lub udeptuje deskami przymocowanymi do obuwia.

5.Nawadniamy obficie powierzchnię i utrzymujemy ją od tego momentu w stałej wilgotności.
Nawadnianie należy wykonywać ostrożnie by nie spłukać nasion trawy

6.Pierwsze koszenie można wykonać po ok.6 tygodniach od wzejścia a po ok.8 tygodniach trawnik powinien posiadać już dobrze wykształconą darń.


REGENERACJA STAREGO TRAWNIKA:
Odmłodzić można nawet najbardziej zaniedbany trawnik.
Zalecaną porą na czynności odmładzające jest późna wiosna (V-VI) lub późne lato (VIII-IX).

1.Po przeprowadzeniu koszenia,wykonuje się wertykulację urządzeniem,które dokonuje pionowych nacięć darni trawnika.

2.Grabimy resztki roślin pozostałe po wertykulacji.
W tym momencie prac likwiduje się w miarę potrzeb wszelkie nierówności terenu.

3.Trawnik,istniejący na glebach ciężkich i zbitych,którego utrapieniem był przerastający murawę mech,należy piaskować tzn.rozsypać na jego powierzchni 10 cm warstwę gruboziarnistego piasku i rozgrabić.
Podniesie to znacznie przepuszczalność gleby,rozluźni ją.

4.W widocznych po wykonaniu powyższych prac ubytków trawy na glebie lekkiej,rozsypujemy warstwę ok.1 cm ziemi ogrodowej lub kompostu i wyrównujemy powierzchnię.

5.Dosiewamy nasiona trawy,tej samej z jakiej tworzyliśmy wcześniej trawnik a następnie podlewamy.

6.W przypadku regeneracji większych powierzchni trawnika,podłoże należy zasilić tuż przed wysiewem nasion lub wykonując je równocześnie z wysiewem nasion trawy.Jeśli zabieg wykonujemy wiosną,zasilamy trawnik nawozami z przewagą azotu a także potasu.
Jesienią natomiast można zastosować nawozy fosforowe jeden raz na kilka lat.
Miejsca regeneracji muszą pozostawać cały czas wilgotne.


Okres zimowy to dla trawnika czas absolutnego spoczynku.
Poniżej 5*C trawa przestaje rosnąć.Od początku grudnia do końca stycznia zabronione jest chodzenie po trawniku ponieważ powoduje to poważne uszkodzenia darni.Przydeptana trawa przylega do podłoża i jeszcze w czasie zimy brązowieje.Wtedy jest również bardziej podatna na choroby grzybowe.

Musimy wiedzieć,że miękki i super gęsty trawnik niczym dywan to efekt wypracowanej przez wieki angielskiej tradycji ogrodniczej.
Nasz wysiłek,aczkolwiek bardzo i coraz bardziej się staramy nie dorównuje tamtejszej perfekcji.Mamy jednak coraz większe możliwości i coraz większe szanse na zbliżenie się do tej angielskiej doskonałości.
<< Powrót do strony głównej