Menu belki

czwartek, 30 kwietnia 2015

OGRÓD Beaty i Jacka I

Każdy z nas marzy o wakacjach,o urlopie...
Najlepiej latem,najlepiej nad morzem lub nad jeziorem.
Najlepiej z dala od wielkomiejskiego zgiełku,w miejscu, które oferuje nam wytchnienie od codzienności.
Choćby na czas urlopu właśnie,uciec z miasta....

Moi znajomi Beata i Jacek dysponują taką przystanią,mogą tam spędzać każdą wolną chwilę,każdy weekend,każdy urlop.
To działka ukryta wśród mazurskich lasów,łąk i jezior.Perełka,pod każdym względem.
Azyl można by rzec i pewnie tak jest, ale myślę,że częściej jest to baza wypadowa dla gospodarzy i ich znajomych.








Miałam przyjemność latem 2008 roku być gościem Beaty i Jacka,ludzi przemiłych,gościnnych i niezwykle serdecznych.Zgodzili się również na publikację zdjęć z ich cudownego azylu.
Jestem niezmiernie Wam wdzięczna,DZIĘKUJĘ...

Miejsce jest szczególnie piękne i sprzyja zarówno wypoczynkowi jak i towarzyskim spotkaniom.
Ogromny teren daje niczym nie skrępowaną swobodę działania i wypoczynku...jest w strefie ciszy.Piękny,obszerny i wygodny dom stoi na skarpie niemalże pośrodku ogromnej polany z dostępem do lasu z jednej i do jeziora z drugiej strony.
Obok płynie strumyk...To niezaprzeczalne atuty tego miejsca.


















Dla mnie, mieszczucha,najważniejsza chyba jest jednak wszechobecna CISZA....
Cóż może być piękniejszego w upalny letni dzień lub podczas dudniącego o deszczu...?
Łąkę porasta regularnie koszona trawa,ale także w części rosnąca samopas... z "milionem" maków i innych polnych kwiatów wysianych wraz z mieszanką trawy.
Nie jestem w stanie pokazać wszystkich kwiatów choćby maków jakie tam rosną,każdy jest inny,niepowtarzalny,cudowny.
Cudowne uczucie w letni ciepły poranek patrzeć w niczym nieskrępowaną przestrzeń...o każdej porze dnia spacer czy wylegiwanie się ...wszystkie bardzo przyjemne dopuszczalne możliwości jakie podsuwa nam wyobraźnia.






Wszędzie widać rękę troskliwej gospodyni i ogrodniczki urządzającej nieskończenie swoją przystań.
Jest pełna pomysłów i systematycznie zagospodarowuje otaczającą dom przestrzeń.

Całkiem niedawno marzeniem Beaty było, "żeby to był ogród naturalny, z roślinami głównie rodzimymi, swojskimi, wiejskimi, świetnie pasującymi do tutejszego klimatu i krajobrazu.Wiem,że osiągnęła ten efekt ale jak każdy ogrodomaniak ciągle pewnie uważa,że to nie koniec...Prace nad kształtem ogrodu trwają więc nieskończenie....
Ja zostawiłabym wszystko tak jak jest i oddała się błogiemu lenistwu...
Bo jest pięknie,cudownie... jak w niebie.

Przedstawiam niektóre tylko rośliny zdobiące ten zakątek.




















A to już najbardziej rekreacyjna część działki, ale jakże przyjemna...
Okoliczne lasy zachęcają do spacerów,do podglądania przyrody...
Każda pora roku jest tam atrakcyjna,sądzę,że nawet zimą byłaby niewybredną rozrywką.
Powstający tam ogród jest bardzo młody ale już mogę,umiem sobie wyobrazić jak będzie wyglądało tam lato za np.8-10 lat.
To niesamowite miejsce.




<< Powrót do strony głównej
<< Powrót do FOTOLEKSYKONU


HOROSKOP celtycki

Warto wiedzieć,jakie drzewo przynosi nam pomyślność,które jest naszym opiekunem i warto takie posadzić w swoim ogrodzie.
Horoskop ten stworzyli starożytni celtyccy kapłani i mędrcy,którzy znali drzewa jak nikt inny.Wierzyli,że opiekunem każdego człowieka jest drzewo,z którym związany on jest podobiewństwem i cechami charakteru.Uważali również,że los człowieka zależy też od położenia Słońca względem Ziemi w dniu jego narodzin .Dlatego horoskop dzieli się na dwa okresy,a jego zasadnicze punkty to dni przesilenia letniego i zimowego oraz wiosenne i jesienne zrównanie dnia z nocą.


JODŁA - mistycyzm
02.01 - 11.01   oraz
05.07 - 14.07

Ma urodę nieco surową,lubi piękne stroje i biżuterię lub odwrotnie-ma skłonność do ascezy.Pełna godności.Jest wybredna  i mierzy wysoko,toteż nie zawraca sobie głowy błahostkami.Szlachetna i pełna rezerwy i raczej małomówna,nie ulega wpływom i czasem czuje się osamotniona.Świadoma swych zalet i niełatwa we współżyciu,bywa,że zakochuje się na śmierć i życie.Jest wybitnie inteligentna,a w pracy skrupulatna i sumienna.Nie lęka się trudności.Żyje długo,choć czasem zmaga się z chroniczną chorobą.
W każdej sytuacji potrafi zachować wiarę i nadzieję,a cokolwiek by się działo,można na niej polegać.


CYPRYS - wierność
25.01 - 03.02 oraz
26.07 - 04.08

Smukły,o zręcznej,silnej sylwetce i regularnych rysach.To typ człowieka bliskiegop naturze.Zadowala się małym,nie zależy mu na pieniądzach i sławie,chce być tylko szczęśliwy.Pogodny i życzliwy dla ludzi,źle znosi samotność i najlepiej czuje się wśród licznej rodziny lub w gronie przyjaciół.Sympatyczny i zagubiony w marzeniach  daje sie raczej ponieść życiu niż je układa.W pracy bywa nieco bałaganiarski, w miłości gwałtowny,a w uczuciach niezwykle wierny.
Jeśli kogoś obdarzy miłością,to na całe życie.Przyjaciele zawsze mogą liczyć na jego pomoc.


WIĄZ - rozsądek
12.01 - 24.01 oraz
15.07 - 25.07

Przystojny ma w sobie coś ujmującego.Rozsądny,małomówny,spokojny,oszczędny i pozbawiony dużych wymagań nie dba o stroje,choć wśród "letnich"Wiązów bywają rozrzutnicy.Natury prostolinijnej,zawsze broni uczciwych racji i wierzy w ludzką dobroć.Budzi ufność.Czsem bywa despotyczny.W uczuciach żarliwy ,a nawet namiętny,jest oddany i wymagający w stosunku do partnera.Posiada zmysł humoru,która ratuje go w krytycznych momentach.Inteligencja jego jest praktyczna i konkretna.Potrafi kierować ludżmi.Nie ma zbyt silnego zdrowia,lecz żyje długo i bez większych wstrząsów.

TOPOLA - pesymizm
o4.02 - 08.02   oraz
05.08 - 13.08

Wyniosła i derkoracyjna ma poczucie kruchości życia i lęka się starości.Nie lubi żyć w odosobnieniu.Łatwo zranić jej miłość własną,dlatego też powinna starannie dobierać sobie towarzystwo..Nawt drobiazgi mogą wytrącic ją z równowagi.
W małżeństwie niełatwo jej o szczęśćie - jest zbyt niezależna.
Odwaga i duma sprawiaja natomiast,że umie stawic czoła wielu kłopotom.
Dobrze zorganizowana i pełna altruizmu często wybiera zawód lekarza.

CEDR - aktywność
09.02 - 18.02  oraz
14.08 - 23.08

Solidny,mocny i obdarzony dobrym zdrowiempotrafi przetrwać trudne chwile.
To osobowość pewna siebie,zdecydowana  i twórcza lecz zarazem drażliwa.Szybko podejmuje decyzje i zawsze ma rację.Ma instynkt przewodzenia.Ambitny i prostolinijny jest  niepoprawnym optymistą.Wywierając wpływ na innych,potrafi także całkowicie oddać sie jakiejś sprawie.Wśród jemu podobnych można odnaleźć bohaterów i męczenników.
Wybredny w doborze partnera potrafi długo czekać na prawdziwą miłość.
Często obdarzony bywa talentem muzycznym i dużym poczuciem humoru.Prowadzi urozmaicone życie zawodowe.
SOSNA - wyrafinowanie
19.02 - 28/29.02

Dekoracyjna,ładna umie podkreslać swoje zalety.Lubi piekne przedmioty i wnętrza,ciekawe znajomości.Umie elegancko urządzić dom.
Uczuciowo impulsywna.łatwo sie angażuje w związki i czasem źle lokuje uczucia,jednak nawet z niepowodzeń potrafi wyjść z honorem.
Nie jest łatwym partnerem w miłości.Szybka i skuteczna w działaniu,w pracy odnosi sukcesy.Jest dobrym organizatorem.Potrafi planować i naginać warunki do własnych wymagań.Wie czego chce,jest odwaqżna,śmiało dąży naprzód,nie unikając ryzyka i nie poddaje się niepowodzeniom.
Znak sosny szczególnie sprzyja kobietom.

WIERZBA - melancholia
01.03 - 10.03  oraz
03.09 - 12.09

Ma naturalny wdzięk,jest łagodna i skłonna do zadumy.Ma zdolności artystyczne i wrażliwość w życiu uczuciowym.
Życie z nią nie należy jednak do łatwych,tkwią w niej bowiem dwie natury:jedna czuła i senna,druga-wojownicza,despotyczna i zmienna.
Kapryśna,wymagająca doznaje cierpień w miłośći.Czasem znajduje przystań w małżeństwie i ma wiele dzieci.Choć przywiązana do domu i rodziny,w głębi duszy czuje sie niedoceniana i marzy o dalekich podróżach.Jej prawy charakter i uczciwość sprawiają,że jest godnym zaufania pracownikiem.

LIPA - realizm
11.03 -20.03  oraz
13.09 - 22.09

Pełna uroku potrafi każdemu zawrócic w głowie.Spokojna,dyskretna,a nawet troche lekliwa,choć potrafi przystosować się do każdych warunków,to marzy o wygodzie i stabilizacji.Pełna sprzeczności i niestała jest zdecydowanie sympatyczna i nie stara sie naprawiać swoich bliźnich.Jest lubiana nawet wtedy,gdy nie można na niej zbytnio polegać.
W miłości bywa bardzo zazdrosna.Jesli znajdzie bratnią duszę,odzyskuje równowage.Ma zmysł praktyczny izdolności techniczne.Pomysłowa i precyzyjna.
Żyje długo i nie nękają jej choroby.

DĄB - siła
21.03 - DZIEŃ ZRÓWNANIA WIOSENNEGO

Niezwykle silny,odważny i żywotny ma trudny charakter.
Sam cieszy sie dobrym zdrowiem i nie znosi słabości u innych.Podobnie obdarzony potężna wolą nie ma wyrozumiałości dla niezdecydowanych.Stateczny i sumienny,pełen dumy i uparty,trwa przy raz podjetej decyzji,zazwyczaj osiagając zamierzony cel.
Jednak brak elastyczności przysparza mu czasem kłopotów.
Jest niezależny,jego wola i energia zapewniają opiekę słabszym.Stworzony do przewodzenia jest człowiekiem czynu.Pochłaniają go sprawy konkretne i często osiąga sukces materialny.Żywy,gościnny jest dobrym przyjacielem,zakochuje się kilkakroć,wierząc,że jest to miłość na całe życie.

LESZCZYNA - oryginalność
22.03 - 31.03 oraz
24.09 -03.10

Choć niepozorna,ma wiele wdzięku i trudno oprzeć się jej urokowi.
Kaprysna i zmienna,umie sprawić by ją kochano.Potrafi być szczodra i tolerancyjna lub niebezpieczna ,uparta i złośliwa.Oryginalna i niepodobna do nikogo,zwraca na siebie uwagę.Można się po niej spodziewać wszystkiego..W miłości potrafi być najmilszym albo też najbardziej męczącym partnerem.Związek z nią jest pasjonujący,choć na ogół nie przynosi  odpoczynku.Jest typem społecznika,dobrym pracownikiem uczącym się  szybko i łatwo.Ma wiedzę,ąle jaki zrobi z niej użytek,zależy tylko od jej dobrej woli.

JARZĘBINA - wrażliwość
01.04 - 10.04  oraz
04.10 -13.10

Choć na pozór delikatna,jest niezwykle odporna.Pełna wdzięku i uśmiechnięta to mistrz samokontroli.Umie podkreslać własne zalety,lubi się stroić.Choć nieco egocentryczna,nie jest egoistką,lubi sprawiać innym radość.Łatwo przystosowuje się do zmian,jest samodzielna,lojalna i uczciwa-można na niej polegać.Za wszystko czuje się odpowiedzialna.Jednak kontakt z nią nie jest prosty.
W miłości nieprzewidywalna,wiele wymaga od partnera i niełatwo przebacza .
Mimo błyskotliwej inteligencji i zamiłowań artystycznych ,z natury zapobiegliwą igospodarną najczęściej pochłaniają ją sprawy codzienne.Realizuje sie w małżeństwie.
KLON - praktyczność
11.04 - 20.04 oraz
14.10 - 23.10

Nie należy do postaci tuzinkowych.Pełen humoru i życia,niezmordowany towarzysko pojawia się tam gdzie najmodniej i gdzie coś się dzieje.Motorem jego działań jest ciekawość świata,toteż choć z natury pełen rezerwy a nawet nieśmiałośći,nie lęka się ryzyka.
Lubi wszelkie nowinki,podróżę,poznawanie ludzi i ma dar prowokowania zwierzeń.Nie osądza jednak cudzych poczynań i jest niezwykle dyskretny.Wrażliwy na pochwały,lubi być w centrum zainteresowania.
W miłości bardzo skomplikowany,trudno mu znaleźć partnera.Bywa równie często wielkim grzesznikiem jak i pokutnikiem.
Bywa też,za sprawą ogromnej wyobrażni i intuicji ,obdarzony darem jasnowidzenia.
Niezwykle inteligentnypróbuje innym narzucić swoją wolę,rzadziej sam realizuje własne projekty.
ORZECH - namiętność
21.04 - 30.04 oraz
24.10 - 04.11

Pełen kontrastów potrafi jak nikt skomplikować sobie życie.
Inteligentny,ambitny i pracowity,bywa kapryśny i egoistyczny - równie często jak gościnny czy hojny.W miłości koniecznie chce wyłączności,jest zazdrosny i czuły.Choć z natury samowolny i niestały,potrafi być w związku lojalny i wierny - nie znaczy to jednak,że jest łatwym partnerem.W życiu bywa świetnym strategiem,jest nieśmiały w pomysłach,potrafi działać szybko i bez zbędnych skrupułów.Nie chadza utartymi ścieżkami,toteż ma tylu przyjaciół co wrogów.
W zetknięciu z nim ryzykuje sie wiele dobrego i złego.Żyje długo i cieszy się dobrym zdrowiem.
JAŚMINOWIEC - dyplomacja
01.05 -14.05
05.11 - 11.11

Miły i towarzyski zjednuje sobie ludzi swobodą i umiejętnościa rozmowy.Wydaje się zrównoważony i bez problemów - w istocie wrażliwy i pełen rezerwy.Jak nikt inny rozumie zalety dyplomacji,a jego działania są ostrożne i przewidujące.Małżeństwo z nim nie jest łatwe-mimo,że jest odpowiedzialny,ciążą mu zobowiązania.Od życia oczekuje niewiele,nadzieje pokłada w dzieciach,które umie starannie wychować.Nie jest materialistą,lecz pracowity i obdarzony wyobraźnią często nieźle zarabia.
KASZTANOWIEC - sprawiedliwość
15.05 - 24.05 oraz
12.11 - 21.11

Urodziwy,silny i pełen wigoru potrzebuje przestrzeni.Lubi szokować innych,często jest typem prekursora.Ma wrodzone poczucie sprawiedliwości i w słusznej sprawie potrafi działać gwałtownie.Zdarza mu się brakiem dyplomacji zrazic do siebie ludzi,a zawody i rozczarowania przeżywa długo,gdyż jest wrażliwy i uczuciowy.
W miłości wyrafinowany,trudno znajduje partnera.Kocha tylko raz,a obawa przed brakiem akceptacji komplikuje jego związki.Jego los zależy głównie od okoliczności - albo zajdzie wysoko,albo mimo talentów całe życie będzie walczyć z przeciwnościami.

JESION - ambicja
25.05 - 03.06 oraz
22.11 - 01.12

Piękne,mocne drzewo.Wysmukła sylwetka,elegancja i swoboda podobaja się wielu.Natura niezależna i błyskotliwa,lecz niełatwo z nim współżyć.Impulsywny,ambitny nieustępliwie dąży do swego szczęścia i sukcesu,choć zawsze troche gra z losem.
Kapryśny i nieco egzaltowany,w sprawach miłości jest przezorny,stały i przewidujący.
Jego małżeństwo z miłości bywa często małżeństwem  z rozsądku.
Można na nim polegać- jak nikt pomoże przetrwać ciężkie chwile.
GRAB - estetyzm
04.06 - 13.06 oraz
02.12 - 11.12

Niezwykle urodziwy za młodu bardzo dba o swój wygląd.To typ estety i zdarza się,że przedkłada formę nad treść.
Wrażliwy na pochwały,często pełen fantazji artysta,marzy o sławie,dąży do własnej doskonałości.Traktuje wiele rzeczy z pobłażliwym dystansem mając zarazem szacunek do dyscypliny i posłuszeństwa.Lubi życie pośród sprawdzonych reguł,przy podejmowaniu decyzji towarzyszy mu lęk przed pomyłką.Obdarzony wnikliwa intuicją jest naturą obowiązkową i prawą.Uczucia traktuje jako sprawę poważną,w miłości cechuje go uczciwość,choć chciałby przeżyć w niej coś niezwykłego.
FIGOWIEC - wrażliwość
14.06 - 23.06 oraz
12.12 - 21.12

Obdarzony charakterem,osobowość niezależna i ciekawa.Obdarzony wielkim poczuciem humoru ma dużo serdeczności dla dzieci i zwierząt.Nie wszędzie dobrze się czuje,potrzebuje życzliwości i ciepła.Gdy gnębią go przeciwności losu,staje się smutny i rozgoryczony.Czasem życie upływa mu na pokonywaniu pokus i własnych słabości.
Łagodny i uczuciowy,potrzebuje oparcia w rodzinie,nawet jeśli sam nie jest zbyt stały.
Choć nie należy do romantycznych kochanków,warto go poślubić.
Pracuje wytrwale a jego wysiłki przynoszą owoce.Chociaż w głębi duszy jest raczej leniwy,potrafi być rzeczowy i przedsiebiorczy.
BRZOZA - twórczość
24 czerwca  - DZIEŃ LETNIEGO PRZESILENIA

Wiotka,delikatna i rasowa jest łatwa we współżyciu i miła.Powściągliwa ,dyskretna,łagodna iskromna,nigdy nie nadużywa czyjejś uprzejmości.Trzyma sie zasad lecz nikomu ich nie narzuca.Pozbawiona snobizmu,pełna umiaru i tolerancyjna nie troszczy się o przepych świata.Nie poszukuje kontaktów z wpływowymi ludźmi,nie bywa w świecie.
W miłości poszukuje uczuc stałych,stwarza klimat pogody i szczęśćia.Nie znosi wulgarności.Mimo swej delikatności potrafi być tytanem pracy.Jej żywa inteligencja,wyobraźnia,umiejętność syntetycznego spojrzenia ikreatyuwność sprawiaja,że właśnie w pracy zdobywa uznanie,a największe sukcesy odnosi w dziedzinie sztuki.
JABŁOŃ - miłość
23.12 - 01.01 oraz
25.06 - 04.07

Sentymentalna i zmysłowa osoba.
Skłonna jest do flirtów i przygód,a ponadto życzliwa dla innych i bezinteresowna,co bywa przez niektórych wykorzystywane.Jednak kiedy znajdzie odpowiedniego partnera,ustatkowuje sie i jest wierna w miłości.
Nie myśli za dużo o jutrze-to pełen wyobraźni filozof,który cieszy się życiem.Nie jest jednak lekkomyślna.Inteligentna,refleksyjna i logiczna jest ciekawa świata.
Teorie naukowe interesują ja tak samo jak dobre wino i kuchnia.
Prowadzi życie ruchliwe i ciekawe.
OLIWKA - mądrość
23.09 - PORÓWNANIE JESIENNE

Pełna uroku kocha słońce,jest miła,łagodna i spokojna.Niezwykle dyskretna i tolerancyjna,nigdy nie wtrąca sie w sprawy innych.Dzieki rozwadze i intuicji nie daje się wykorzystywać,choć jest niezwykle życzliwa dla innych.Pełna uśmiechu i pogody,ma wielkie poczucie sprawiedliwości i nigdy nie robi nic na pokaz,toteż cieszy się miłościa i respektem innych.W związkach stara się nie być zazdrosna,szanuje wolność partnera nawet kosztem własnych cierpień.Do domu wnosi szczęście i spokój.Jest typem filozofa,mysliciela,dla którego książki i towarzystwo mądrych ludzi maja największą wartość.
Do póżnej starości zachowuje światły umysł.
BUK - wynalazczość
22.12 - DZIEŃ PRZESILENIA ZIMOWEGO

Przystojny,twardy i nieustępliwy.
Bardzo dba o swój wygląd,toteż dożywa późnego wieku,zachowując gibkość ruchów i młodą sylwetkę.Potrafi nieźle zorganizować sobie życie i realizuje z uporem swoje projekty.
Jest materialistą-przede wszystkim chce być bogaty,a dopiero potem szczęśliwy.W miłości rzadko obdarzony fantazją,za to troskliwy współmałżonek,sprawdzony opiekun i zazwyczaj domator,pragnie mieć dzieci i wzorowo prowadzony dom.
Jest inteligentnym realistą,ma zmysł organizacyjny,toteż doskonale sobie radzi  na kierowniczych stanowiskach.

<< Powrót do strony głównej
<< Powrót do FOTOLEKSYKONU


HOROSKOP indiański

Niemalże każda kultura wykształciła własny sposób określania charakterów i przewidywania losów ludzkich.
Indianie odczytują to ze zmieniających się pór roku i zachowania zwierząt.
Wnikliwie obserwując naturę, stworzyli horoskop, dzięki któremu możesz bliżej poznać samego siebie. "

I.SOKÓŁ - 21.03  - 19.04.(ogień)
Niezależny i energiczny. Gdy indiańskim zodiakiem rządzi Sokół, przyroda budzi się do życia.
Nic więc dziwnego, że w tym okresie rodzą się ludzie przekonani o tym, że do nich należy świat.

II.BÓBR  - 20.04  - 20.05. (ziemia)
Solidny i zapobiegliwy. W znaku Bobra wiosna znajduje się w zenicie, rośliny zapuszczają korzenie.
Należące do tego totemu osoby trzymają się mocno ziemi, są rzeczowe i niezawodne.

III.JELEŃ  - 21.05 - 20.06  (powietrze)
Szybki i czarujący. Wiosną osiąga kulminacy punkt. W świecie przyrody pojawiają się zwiastuny lata.
Te przemiany określają charakter Jelenia - jego zmienność i pogodę ducha.

IV.DZIĘCIOŁ - 21.06 - 21.07. (woda)
Kapryśny i wrażliwy. Nadciągają wiatry z południa, które niosą zapowiedź lata.
Dzięki temu w osobah urodzonych w tym czasie tkwi olbrzymia siła i przyjemne ciepło słońca.

V.ŁOSOŚ - 22.07 - 21.08 (ogień)
Władczy i namiętny. Lato w zenicie, ale już z godnością zstępuje ze swego tronu ku jesieni...
To czas Łososia, który słynie z tego, że w sercu ma ogień i jest wspaniałomyślny.

VI.NIEDŹWIEDŹ - 22.08 -21.09 (ziemia) 
Łagodny i praktyczny. Schyłek lata. Przyroda wzywa do zbioru plonów.
Niedźwiedź przygotowuje się do zimowego snu.
Ludzi tego totemu charakteyzuje rozsądek i poczucie obowiązku.

VII.KRUK - 22.09 -22.10 (powietrze)
Ruchliwy i zrównowarzony. Nadciągają wiatry z zachodu, liście opadają z drzew. To czas zadumy.
Ci, którzy w tym okresie przyszli na świat, poradzą sobie w każdych warunkach.

VIII.WĄŻ - 23.10 - 22.11 (woda)   
Wytrwały i niezgłębiony. Jesienią natura - tak jak wąż - zmienia skórę.
Obumieraniu przyrody towarzyszą wielkie emocje.
Ludzie spod tego znaku są zdolni do głębokich uczuć.

IX.SOWA - 23.11 - 21.12 (ogień)   
Mądra i dalekowzroczna. Przyroda zapada w zimowy sen.
Ziemię zasnuły ciemności, które mogą przebić tylko sowie oczy.
Osoby tego totemu są spostrzegawcze, nic nie ujdzie ich uwadze.

X.GĘŚ - 22.12 - 19.01 (ziemia)
Ziemia w pełni -trudny okres, który przetrwają tylko najlepsi.
Waruni zmuszają do rozsądku, uporu i spokoju, choćby pozornego.

XI.WYDRA - 20.01 - 18.02 (powietrze)     
Sprawiedliwa i pomysłowa. Przyroda przygotowuje się do wiosny.
Wraca nadzieja na zmiany na lepsze.
Rodzą się osoby z dużym poczuciem humoru, niekiedy nawet swawolne.

  XII.WILK - 19.02 - 20.03 (woda)
Wieją wiatry z północy. Dla Indian to symbol czystości i odnowy.
Na świat przychodzą ludzie wyjątkowo uczuciowi, wrażliwi i delikatni.


Życzę miłej zabawy ..choć z pewnością każdy czytający
odnajdzie w sobie wiele z tych oczywistych prawd...


<< Powrót do strony głównej
<< Powrót do FOTOLEKSYKONU

KALENDARZ OGRODNIKA

STYCZEŃ



Globalne ocieplenie klimatu serwuje nam zimy raczej inne niż zazwyczaj bywało.
Przyzwyczailiśmy się już do bezśnieżnych zim ...ale musimy mieć na uwadze również wysokie plusowe temperatury jakimi nas zaskakuje ta pora roku.Tym niemniej pewne prace rutynowo musimy wykonać.
Tak więc:
-sprawdzamy warunki przechowywania i zdrowotność karp dalii ,bulw mieczyków, krokosomii,
begonii i cebul galtonii,tygrysówki,błonczatki /ismeny/ i lilii orientalnych

-sprawdzamy warunki zimowania roślin w pojemnikach: psianek,pieczennika,ołownika,kuflika,fuksji i innych.
Wietrzymy pomieszczenia i podlewamy rośliny.
Im ciemniejsze są miejsca tym mniej trzeba je podlewać /tyle,by bryła korzeniowa nie wyschła./

-regularnie usuwamy kurz z roślin,gdyż z powodu krótkiego dnia i niskiego natężenia promieniowania słonecznego,
cierpiąc na niedobór światła,mają również utrudnioną wymianę gazową.
-przygotowujemy się do nadchodzącego okresu przesadzania i rozmnażania roślin doniczkowych.

Rozważamy zakup donic,innych pojemników,odpowiedniego podłoża i materiału na drenaż oraz ukorzeniacza
-zwolennicy angielskiej murawy mogą przystąpić do nawożenia trawnika przefermentowaną gnojówką rozcieńczoną wodą w proporcji 1:10.
Zabieg należy wykonać wieczorem aby zapach krowieńca był mniej dokuczliwy i do rana ulotnił się.

-planujemy obsadzenia rabat i grządek oraz zakup nasion

-jeśli planujemy mieć własne sadzonki musimy już w styczniu wysiać nasiona takich roślin:
żeniszki,heliotropy,pantofelniki,geranium,petunie,lwie paszcze,begonie i pelargonie.

-wysiewamy również rośliny,których nasiona zdolne są do kiełkowania po przemrożeniu
np.pierwiosnki,które wysiewa się do skrzynek i wystawia na zewnątrz

Obserwujmy prognozy pogody i bądźmy zawsze gotowi do:
-zimowego okrycia wrażliwych roślin,a w szczególności w razie silnych mrozów krzewów zimozielonych
-przykrycia igliwiem lub agrowłókniną cebulowych ,które już wzeszły a nawet rosną
-zabezpieczenia tych krzewów których pąki już nabrzmiewają /u mnie to tawlina jarzębolistna i laurowiśnia



LUTY


-Sprawdzamy zimowe okrycia naszych najcenniejszych okazów,gdyż silne mrozy, mogą nadejść i zniszczyć nam rośliny

-Późna zima to idealny okres przycinania roślin znajdujących się w zimowym letargu,które cięte w lutym i marcu nie stracą wiele sił witalnych,wraz z nadejściem wiosny będą wykazywać coraz większą aktywność

Tniemy również krzewy owocowe.porzeczki i agrest
Jakie rośliny tniemy w tym okresie?Sprawdź TUTAJ
-Planujemy nasadzenia na naszych grządkach warzywnych i rabatach ozdobnych
-Jeśli nie ma zbyt dużych mrozów już w lutym możemy przystąpić do sadzenia drzew,krzewów i bylin.
-Nie zapominamy sprawdzać co 2 tygodnie stanu przechowywanych bulw,kłaczy i cebul.
Każdą porażoną przez chorobę natychmiast izolujemy,pozostałe pryskamy środkiem grzybobójczym.

-Jeśli w naszych oczkach wodnych w których mamy ryby, wytworzy się pokrywa lodowa musimy
zadbać o jego napowietrzenie poprzez wykonanie otworów napowietrzających lub umieszczenie pływaków .

-Przystępujemy do wysiewu nasion niektórych roślin.
W lutym powinna być wysiana więc:
miechunka,
niecierpki,
żeniszek,
petunie,
lobelia,
werbena,
surfinia
kobea
-Odsłaniamy puste grządki,przysypane dotąd liśćmi,by umożliwić ziemi szybsze osuszanie się i nagrzewanie.
-Sadzimy:czosnek
-Wydłużenie się dnia a tym samym poprawa warunków świetlnych jest sygnałem do zmiany warunków uprawy domowych roślin doniczkowych
zwiękaszamy podlewanie i w końcu miesiąca możemy zacząć nawożenie.

-Sporządzamy sadzonki pędowe roślin doniczkowych np.pelargonii a inne przesadzamy do nowej ziemi lub wymieniamy im wierzchnią warstwę ziemi.
-Robimy przegląd naszego sprzętu pomocniczego do prac w ogrodzie i ewentualnie naprawiamy i uzupełniamy braki.
-Uruchamiamy własną domową hodowlę kiełków różnych nasion
Więcej o kiełkach POCZYTASZ TUTAJ
-Robimy przegląd naszych inspektów lub tuneli foliowych dokonując ewentualnych napraw.
-Pod koniec miesiąca przy plusowej temperaturze wykonujemy opryski drzew przeciw chorobom/kędzierzowatość liści/ i szkodnikom /mszyce i ochojniki/
-zwalczamy ochojnika na iglakach zobacz więcej TUTAJ
- Usuwamy zalegające jeszcze ewentualnie na drzewach mumie-siedlisko zgnilizny
-Pod koniec miesiąca ścinamy trawy ozdobne.
-Powtarzamy bielenie pni drzew aby uchronić ich korę przed pęknięciami pod wpływem słońca.
-Powtarzamy strzepywanie śniegu z naszych iglaków
jałowców,żywotników czy cyprysików,szczególnie teraz kiedy robi się mokry , jest ciężki co grozi połamaniem gałęzi.



MARZEC


Marzec to miesiąc naszych spełnionych marzeń.....
Wreszcie możemy przystąpic do porządkowania naszych ogrodów i przygotowywania go do lata:
-wytyczamy zagony i grządki pod nowe uprawy
-rozprowadzamy nawozy organiczne:kompost czy mączka rogowa na rabatach gdzie zamierzamy wysiewać warzywa
-usuwamy okrycia zimowe,szczególnie z róż rabatowych i pnących,które wcześnie rozpoczynają wegetację
-wczesna wiosna to idealna pora sadzenia bylin i krzewów
-w zależności od pogody, w połowie lub pod koniec miesiąca przystępujemy do cięcia krzewów.
Cięcie należy zakończyć gdy pąki zaczną nabrzmiewać,więcej o cięciu krzewów znajdziesz
TUTAJ
-z rabat usuwamy zaschnięte liście i łodygi oraz usuwamy zabezpieczenia zimowe z bylin i roślin dwuletnich
-przystępujemy do spulchniania ziemi na naszych rabatach
-przesadzamy rośliny dwuletnie,wysiane latem ubiegłego roku:
bratki,stokrotki,niezapominajki i chociaż dobrze znoszą zimno,należy je w początkowym okresie przykrywać np.agrowłókniną
-zasilamy drzewa owocowe nawozami o zrównoważonej ilości składników pokarmowych
-wiosenne rośliny cebulowe,które są właśnie w fazie kwitnienia zasilamy saletrą amonową lub Azofoską
-czyścimy byliny z obumarłych pędów i liści
-dzielimy kłącza paciorecznika-kanny i sadzimy w donicach aby przyśpieszyć
rozpoczęcie ich wegetacji -więcej TUTAJ

-sadzimy do donic bulwy Begonii bulwiastej
-nadal możemy sporządzić sadzonki pędowe,w ten sposób rozmnażamy wiele gatunków roślin doniczkowych
-zaczynamy pełne zasilanie roślin nawozami wieloskładnikowymi
-przycinamy rośliny tarasowe - ostatni dobry termin
-w oczku wodnym czyścimy rośliny strefy przybrzeżnej usuwając części martwe i chore.
Czyścimy dno ,uzupełniamy wodę i instalujemy pompę natleniającą
-wysiewamy nasiona ciemierników,
-pod koniec miesiąca odnawiamy trawniki:kosimy i wertykulujemy lub napowietrzamy
-nakrywamy słojem i zbieramy/przycinamy/regularnie szczypiorek aby umożliwić mu wybijanie nowych przyrostów
- gdy tylko ziemia dostatecznie przeschnie,można rozpocząć siew m.innymi:
groszku ,kalarepy,pora,marchewki,rzodkiewki,buraczków czerwonych,kalafiora i sałaty,bobu,szpinaku i pietruszki korzeniowej
-zawieszamy budki lęgowe zabezpieczając je przed drapieżnikami
-podlewamy rośliny zimozielone aby zapobiec suszy
fizjologicznej:różaneczniki,wrzosy,iglaki i wszystkie pozostałe rosnące w pojemnikach
-zwalczamy ochojnika na iglakach zobacz więcej TUTAJ
-przygotowujemy w pomieszczeniach rozsady roślin jednorocznych
np.aster,cynia,gazania,zatrwian wrębny,rącznik,aksamitki,tytoń,portulaka,goździk chiński,kocanki,wyżlin.
-wysiewamy bezpośrednio do gruntu odporne na zimno i nie znoszące przesadzania a jedynie przerywania
nasiona ostróżeczki ogrodowej,maku lekarskiego,groszku pachnącego,smagliczki nadmorskiej,rezedy wonnej,klarkii wytwornej,
-dokarmiamy siewki roślin wysianych w styczniu i lutym:
po 14 dniach od pikowania zaczynamy nawożenie co 2 tygodnie słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego
-przeglądamy karpy dalii i cebulki mieczyków
-czyścimy krzaczki truskawek usuwając wszystkie zaschnięte i porażone liście
-ściółkujemy podłoże wokół nowo posadzonych drzewek i krzewów
-zasilamy nawozami wieloskładnikowymi drzewa,krzewy i byliny stosując 10dag na m2,rozsypujemy płytko i mieszamy z ziemią
-dzielimy kępy bylin kwitnących latem:liliowce,dzielżany,floksy
- podsypujemy przekwitłe przebiśniegi i krokusy mączką rogową
- ścinamy pędy ubiegłoroczne traw ozdobnych



Kwiecień


Kwiecień to miesiąc sadzenia,zarówno drzew , krzewów jak i bylin.
Pamiętajmy o wcześniejszym dokładnym spulchnieniu podłoża na głębokość 30-40 cm a także regularnym podlewaniu nowo posadzonych okazów.
Do połowy kwietnia można dokonywać pielęgnacyjnego cięcia żywopłotów.
Na przełomie marca i kwietnia należy dokonać oprysku bezlistnych pędów drzew brzoskwiń przeciwko kędzierzawości liści,zanim zaczną pękać pąki i przy temperaturze powietrza powyżej 6*C.
Późniejszy oprysk mija się z celem ,ponieważ zarodniki grzyba zimują na powierzchni kory , w jej spękaniach lub w okolicach pąków.
Wycinamy dzikie pędy u szczepionych krzewów ozdobnych,które wiosną są łatwiejsze do rozpoznania.
To także czas dzielenia bylin.
Jeśli kiepsko rosną,nie kwitną wcale lub kwitną słabo należy je wykopać i podzielić.
Ponownie sadzimy kilka najzdrowszych i najsilniejszych fragmentów pędu.
W pierwszych dniach kwietnia,przystępujemy do oczyszczania stawów i oczek wodnych zanim ogrzewające słońce ożywi je.
Usuwamy martwe części roślin oraz przycinamy gatunki silnie rosnące.
Usuwamy zimowe osłony z roślin chyba,że nadal utrzymują się niskie temperatury.
Przygotowujemy rabaty do siewu nasion.
Należy ją spulchnić,wypielić i zasilić kompostem.
Wysiewamy jednoroczne gatunki roślin kwitnących np.kocanka,maczek kalifornijski,nagietek,onętek,godecja,gipsówka,słonecznik,malwa,ubiorek,czarnuszka.
Bezpośrednio do gruntu wysiewamy już warzywa ,w pierwszych dniach kwietnia marchew i pietruszkę korzeniową,
które mają długi okres wschodu.
Zaleca się ich nasiona wymieszać przed siewem z nasionami rzodkiewki lub sałaty,które jako szybko wschodzące wytyczą rzędy posiania marchwi i pietruszki .
W pierwszej dekadzie miesiąca wysiewa się również groch i bób,sadzi ząbki czosnku i cebulę dymkę.
Ściółkujemy słomą grządki z truskawkami.
Na początku miesiąca można przesadzić rośliny tarasowe lub tylko wymienić im
wierzchnią warstwę ziemi uważając by nie uszkodzić roślinom korzeni .
W domu rozpoczynamy pędzenie dalii.
Rozpoczynamy intensywne nawożenie i regularne podlewanie roślin balkonowych zimujących w pomieszczeniach np.
fuksji,burgmansji,psianki Rantonetti ,ołownicy uszkowatej,róży chińskiej i wszystkich innych a także młodych roślin,
które otrzymaliśmy ze sporządzonych sadzonek pędowych np.
pelargonie,fuksje,komonice ,lantany,diascje .
Systematycznie je hartujemy czyli wystawiamy na kilka godzin dziennie aby wzmocniły się i
łatwiej przyjęły po przesadzeniu do skrzynek balkonowych
Silne i witalne rośliny w pojemnikach np.oleander i wawrzyn wynosimy na zewnątrz pomieszczeń.
Motyczymy i ściółkujemy odkryte powierzchnie na rabatach i wokół krzewów.
Kwiecień to miesiąc kiedy możemy jeszcze opryskiwać świerki przeciwko mszycy świerkowej zielonej,
która powoduje żółkniecie a następnie brązowienie i opadanie igieł wewnątrz ,przy pniu.
Na początku miesiąca należy też wykonać oprysk przeciw ochojnikom.
W sieci jest wiele miejsc,gdzie można doczytać o polecanych środkach chemicznych,których nazwy deaktualizuja się z czasem,
więc nie jest wskazane ich tutaj wymienianie.
Wykonujemy prace renowacyjne szklarni ,wymieniamy popękane szyby .
Nawozimy kompostem grządki warzywne, a także nawozem mineralnym te rabaty gdzie posadzimy flance roślin wyjątkowo żarłoczne np. dyniowate.
Do końca miesiąca można skracać i porządkować pędy malin i jeżyn a także należy podsypać im nawozu mineralnego.
Najpóźniej w kwietniu wykonujemy wertykulację trawnika,nawozimy i od tego czasu kosimy już co tydzień.
Pierwsze koszenie po zimie wykonujemy dość wysoko ,trawa podczas koszenia powinna być sucha.
Rozpoczynamy zwalczanie chwastów na trawnikach ,np mniszka lekarskiego,któremu nie możemy pozwolić na zakwitnięcie i rozsianie się .
Ze środków chwastobójczych w handlu dostępne są STARANE,BOFIX lub MNISZEK.
Również w kwietniu zakładamy nowy trawnik.Więcej szczegółów na temat pielęgnacji trawnika
można znaleźć tutaj

Rozpoczynamy polowanie na ślimaki,zbieramy je, wykładamy trutki i pułapki.



MAJ


Maj to bodaj najpiękniejszy miesiąc roku.
Choćby dlatego,że kwitną i pachną bzy przywołując miłe wspomnienia
Po wiosennym przebudzeniu ogrody potrzebują naszej opieki.
W pierwszej połowie maja nasze działania pozwalają na wykonywanie prac takich jakie wykonywaliśmy w kwietniu łącznie z rozmnażaniem bylin.
Wszak oczekujemy jeszcze nawrotu fali zimna jaka napłynie do nas wraz z trzema ogrodnikami Pankracym, Serwacym, Bonifacym czyli 12,13,14 maja.
Ostatnie dni wiosennych przymrozków zakończy "zimna Zośka" 15 maja i wówczas wg ludowych przepowiedni żadne mrozy nie powinny już zaszkodzić roślinom.

Wieloletnie obserwacje meteorologiczne potwierdzają zjawisko występowania w naszym klimacie w tym okresie dość dużych spadków temperatury.
Bywa jednak różnie,stąd konieczność pilnego obserwowania prognoz pogody byśmy zdążyli zareagować w odpowiednim czasie.
Więc co robimy w maju?
- sadzimy na miejsca docelowe wszystkie krzewy zimozielone,iglaste i liściaste zakupione z bryłą korzeniową
- zasilamy młode drzewka i krzewy,najlepiej nawozami organicznymi,obornikiem lub kompostem albo wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi
- bylinom uszczykujemy czubki pędów by się lepiej rozkrzewiały
-przekwitłym roślinom cebulowym usuwamy kwiaty pozostawiając liście dopóki nie zżółkną.
Przez ok.trzy tygodnie będą służyły cebulom do odżywiania się.Od tego zależy m.in wielkość kwiatów w następnym sezonie

- sadzimy na rabatach wszystkie rośliny jednoroczne i sezonowe wcześniej rozsypując nawóz wieloskładnikowy i lekko mieszając z ziemią

- tniemy w zależności od potrzeb krzewy,które zakończyły właśnie okres kwitnienia,nadając im kształt,oczekując zagęszczenia lub w celu utrzymania obfitego kwitnienia następnej wiosny.
Tniemy więc m.in. forsycje,migdałki,wczesne tawuły,porzeczkę krwistą,pigwowce i o 1/3 skracamy przekwitłe wrzośce
- przycinamy krzewy formowane np.liguster,bukszpan
- dzielimy ciemierniki!
W maju tuż po kwitnieniu ciemierniki zapadają w krótki spoczynek.
Zanim zaczną tworzyć nowe korzenie można dokonać ich podziału.
Rozdzielone rośliny sadzi się od razu na miejsca stałe.
- usuwamy dzikie pędy pojawiające się na krzewach róż
- kosimy trawniki nawet dwa razy w tygodniu,trawa w tym okresie rośnie bardzo szybko
- dokonujemy regularnego plewienia rabat i grządek dokonując jednocześnie przerywania siewek kwiatów i warzyw jeśli wzeszły zbyt gęsto.
Przerwane siewki możemy posadzić w innym miejscu.
-sadzimy na grządkach rozsady warzyw: porów,selerów,kapusty a po 15 maja: pomidorów,papryki,ogórków i bazylii
- po trzech- czterech tygodniach od posadzenia rozsady wykonujemy pogłówne nawożenie warzyw nawozami mineralnymi np.saletrą amonową lub wieloskładnikową Azofoską
- regularnie sprawdzamy czy na roślinach nie pojawiają się szkodniki
- pod koniec miesiąca iglaki opryskujemy przeciw przędziorkom
- z powierzchni oczek wodnych i stawów usuwamy opadłe liście i kwiaty
- wznawiamy karmienie ryb wówczas,gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 10*C
- systematycznie uzupełniamy wodę w oczku,której ubywa wskutek parowania
- wiotkie pędy krzewów jagodowych podwiązujemy do podpór a boczne skracamy
- regularnie podlewamy rabaty i trawniki by dostarczyć roślinom odpowiednie dawki wody.
Aktualnie,w roku 2009 wiosna jest w całym kraju bezdeszczowa,upalna,sucha i trudna dla roślin szczególnie dla nowych nasadzeń.
- po "zimnej Zośce" wystawiamy na zewnątrz,przenosimy na tarasy i balkony nawet najwrażliwsze rośliny w pojemnikach,początkowo ustawiamy je w miejscach cienistych,po 2 tygodniach możemy wystawić niektóre z nich na pełne słońce np.oleandry,agawy,mirty,cytrusy
- wysiewamy na jesienny zbiór marchew,pietruszkę,buraki,cebulę na dymkę a także dynię,cukinię,ogórki i fasolkę szparagową,którą dosiewamy co 2 tygodnie aż do lipca.
- obsadzamy skrzynki balkonowe ,rozsadę przed posadzeniem mocno podlewamy.Aby zahartować rośliny przez kilka dni wystawiamy na zewnątrz ograniczając podlewanie a na noc chowając ponownie do pomieszczenia.
- sadzimy do pojemników rośliny cebulowe: eukomis,błonczatki,nerine,galtonię,sprekelie,lilie orientalne,bulwy zawilca wieńcowego i karpy dalii
- sadzimy pacioreczniki i begonie bulwiaste wcześniej uprawiane w pomieszczeniach
- bezpośrednio do skrzynek wysiewamy ciepłolube portulaki,nasturcje,groszek pachnący,fasolę szkarłatną
- w maju zaczynamy walkę z uaktywniającymi się szkodnikami m.innymi :
* mszyce zwalczamy np.Mospilanem lub środkami przedstawionymi na forum
*nimułkę różaną na różach a także gąsiennice motyli na krzewach i drzewach owocowych stosując Decis,Talstar,Karate
* w połowie maja wywieszamy żółte pułapki lepowe na wiśniach i czereśniach i
po 2-3 dniach stosujemy oprysk z Mospilanu,Decisa lub Fastaca przeciw nasionnicy trześniówce



CZERWIEC



Czerwiec należy niewątpliwie do królowych kwiatów róż.
To właśnie w pierwszych dniach czerwca rozpoczyna się ich kolorowy korowód,który będzie trwał aż do przymrozków.
Musimy więc poświęcić różanym krzewom naszą szczególną uwagę i wykazać troskę o ich dobry stan.
Przy deszczowej pogodzie mogą wymagać szczególnych zabiegów profilaktycznych,póki co, delektując się ich kwiatami miejmy na uwadze następujące czynności:

- regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty róż.
- nawozimy je i ściółkujemy.
- często uszczykujemy lub ścinamy przekwitające pędy bylin i roślin jednorocznych.
- systematycznie podlewamy rabaty.
- byliny kwitnące jesienią zasilamy nawozami.
- pod koniec miesiąca zasilamy również trawnik
- nadszedł ostatni moment na posadzenie cebul i bulw roślin kwitnących latem.
- wykopujemy cebule tulipanów i umieszczamy je w miejscu suchym i przewiewnym.
- przystępujemy do rozmnażania z sadzonek bylin i krzewów.
- naszej uwagi wymaga również ogród warzywny,dojrzewają owoce i warzywa,codziennie mamy do zebrania plony naszych upraw.
- jako pierwsze dojrzewają truskawki...
- często uszczykujemy pędy boczne pomidorów wyrastające w pachwinach liści.
- obserwujemy pędy krzewów jagodowych.
- z liści naszych roślin zbieramy larwy i chrząszcze.
- szczególnie często zbieramy ślimaki stanowiące ogromne zagrożenie dla host,liguarii i innych roślin ozdobnych.
- często kosimy trawnik
- zasiedlamy w miarę potrzeb oczko wodne rybami i roślinami wodnymi.

Nie zapomnijmy o przyjemności rozkoszowania się efektami naszej pracy,wylegiwania się a także urządzaniu towarzyskich spotkań przy grillu.




PAŹDZIERNIK



-Październik to miesiąc sadzenia róż i innych krzewów zrzucających liście,zarówno tych w pojemnikach jak i z gołymi korzeniami.
-Jeszcze sadzimy /spóźnialscy/ byliny kwitnące wiosną i latem a także cebule tulipanów i innych wiosennych roślin cebulowych
-Wykopujemy z ziemi bulwy dalii,mieczyków,begonii,kann i przenosimy do domu aby nie przemarzły
-Zrywamy ostatnie owoce ziarnkowe i orzechy.
-Śledząc prognozy pogody,przed pierwszymi przymrozkami zbieramy warzywa np.pomidory,dynie ,kabaczki
-Pędy przekwitłych bylin przycinamy tuż przy ziemi,chyba,że chcemy aby stanowiły zimową dekorację ogrodu np,mikołajek,szczeć,przegorzan,rozchodnik
-Świeżo opadłe liście wykorzystujemy na okrywy zimowe
-Przed jesiennymi mrozami przenosimy do zimowych pomieszczeń najwrażliwsze rośliny w pojemnikach np.
datury,oleandry,agapanty,fuksje,kaktusy i sukulenty
-Odporne na zimno rośliny w donicach przemieszczamy w miejsca osłonięte,osłaniamy suchymi liśćmi,włókniną,matami ,papierem falistym
-Przed mrozami jeszcze raz podlewamy krzewy nie gubiące liści na zimę
-Robimy porządki w pojemnikach,donicach i skrzynkach balkonowych,usuwamy części roślin,ziemię wyrzucamy na kompost lub grządki a pojemniki myjemy i chowamy do pomieszczeń
-Rozkładamy obornik zwykle zaleca się 4-6 kg/m2,przekopujemy płytko,pozostawiając na zimę nie rozgrabioną tzw.ostrą skibę
-Pieńki młodych drzewek owocowych zabezpieczamy przed zającami i sarnami,owijając je agrowłókniną,specjalnymi plastikowymi opaskami lub drobną siateczką
-Z płytkiego stawu czy oczka wodnego,które nie mają min.1,20 głębokości wyławiamy ryby
-Z oczek wodnych wyjmujemy pompy i inne urządzenia filtrujące,czyścimy je i przechowujemy do wiosny w temperaturze powyżej 0oC
-Kosimy trawniki przed zimą,ostatnie koszenie wskazane jest wykonać na wysokości 6 cm
-Przekopujemy rabaty z wysianym wcześniej nawozem zielonym i rozłożonym nawozem naturalnym
-Przebudowujemy swój ogród tworząc nowe rabaty,skalniaki,skarpy,nasypy itp.




LISTOPAD

-Zagrabiamy liście i układamy je na grządkach zabezpieczając rośliny przed nadejściem mrozów
-Przycinamy zaschnięte pędy większości bylin
-Po raz ostatni kosimy trawnik ustawiając noże wysoko
-Wrażliwe na mrozy krzewy osłaniamy włókniną,matami słomianymi,papierem falistym
-Róże kopczykujemy i okrywamy jedliną
-Żywopłoty z krzewów zrzucających liście,możemy jeszcze raz przyciąć
-Ostatnie rośliny w pojemnikach np.oleandry,juki,laury wnosimy do wnętrza
-Pnie drzew owocowych malujemy mlekiem wapiennym,chroniąc korę przed pękaniem
-Zamykamy dopływ wody do ujęcia zewnętrznego, otwieramy kurki i przedmuchujemy rury
-Zasilamy drzewa,krzewy i rabaty nawozem potasowym i fosforowym albo tzw.mieszanką jesienną nie zawierającą azotu
-Wykonujemy opryski drzew chroniące je np.przed rakiem bakteryjnym lub kędzierzawością liści
-Co 3-4 lata rozsypujemy na grządkach wapno ogrodnicze,co zmniejsza kwaśność gleby i ułatwia wzrost roślin.Zwykle stosuje się 15 kg na 100 m2
-Zanim gleba zamarznie możemy posiać niektóre warzywa i kwiaty np.marchew,pietruszkę,koper,nagietki,smagliczkę,ostróżkę,lawendę,pierwiosnki
-Sadzimy czosnek przykrywając miejsce sadzenia gałązkami jedliny lub zasypując liśćmi
-Z drzew owocowych ścinamy gałązki na których znajdują się oprzędy oraz jaja owadów i palimy
-Wyławiamy rośliny wodne pływające jak piscja,salwinia,hiacynt wodny i przechowujemy w pojemniku z wodą w jasnym miejscu w temperaturze 15-18oC.
-Przed nadejściem śniegów obwiązujemy iglaki głównie kolumnowe co uchroni je przed połamaniem gałęzi pod ciężarem śniegu



GRUDZIEŃ


W naszych ogrodach powinna gościć już zima .
Czy jest już u Was?
Jeśli nie ma jej jeszcze ,musimy uzbroić się w cierpliwość i wykorzystać czas na ostatnie przygotowanie się do jej przyjścia.
Bo,że przyjdzie - nie mam wątpliwości.
Zawieje,zamrozi ,potrzyma i ...pójdzie sobie.
Oby zbyt mocno nie dała się nam we znaki...
Mimo,że jeszcze nic nie okrywam,nie okopuję - mam w pogotowiu włókninę i inne materiały do ewentualnego zabezpieczania roślin.

-W ogrodach i na działkach położonych w sąsiedztwie lasów,łąk i pól,zabezpieczamy młode krzewy i pnie drzew przez obgryzaniem ich przez dzikie zwierzęta.
Można nałożyć osłonki z tektury,grubego plastiku lub listewek.
-Krzewy zimozielone,zwłaszcza te w pojemnikach ,lekko podlewamy- nawet podczas silnych mrozów.
-Sprawdzamy,czy rośliny osłonięte agrowłokniną lub chochołami są dobrze związane.
-Z iglaków,szczególnie tych o kolumnowym i stożkowym pokroju usuwamy czapy śniegu,chroniąc je przed wyłamaniem pędów.

-Rośliny,które na zimę przenieśliśmy w donicach do chłodnej i suchej piwnicy-delikatnie podlewamy raz na 2-3 tygodnie.
Sprawdzamy pędy i powierzchnię podłoża,a w przypadku niepokojących objawów chorób lub żerowania szkodników,
rośliny takie izolujemy i spryskujemy odpowiednimi preparatami chemicznymi.

-Co 2-3 tygodnie przeglądamy przechowywane w piwnicach cebule,bulwy i karpy roślin
np.dalii,pacioreczników,mieczyków,kalle,sprawdzając czy nie są porażone przez choroby grzybowe.
Te z miękkimi plamami lub wyciekającym sokiem - wyrzucamy!!!

-Pilnujemy,by nasze jeziorka i oczka wodne nie zostały na całej powierzchni pokryte lodem.
Możemy skorzystać z oferowanych przez handel rozwiązań typu:grzałka,pływak lub inne.

-Unikajmy deptania zamarzniętej murawy trawnika- jej uszkodzenia powodują powstawanie tzw."łysych miejsc".

-Odgarniętego śniegu ze ścieżek i podjazdów -nie rzucajmy na trawnik,bowiem pod nim zgnije nasza trawa,szkodzi jej a także pozostałym roślinom, sól rozsypywana na nawierzchniach.

-Jeszcze można przygotowywać sadzonki ze zdrewniałych pędów krzewów np.mahonii.
Jak? Zobacz TUTAJ

-Dokarmiajmy naszych przyjaciół - ptaki.